^Na górę strony

Zmiękczacze, uzdatniacze do wody - Ecowater

Slide 1 Slide 2 Slide 3 Slide 4 Slide 5 Slide 6 Slide 7

Zdiagnozuj problem jaki masz z wodą

Bezpłatnie zdiagnozuj problem z wodą

Istnieje wiele ogólnych problemów dotyczących wody, które mogą być określone przez zapach, smak i wygląd.Jednakże, istnieje także wiele innych, które nie są tak proste do zdefiniowania. Jako autoryzowany dealer Systems ECOWATER służymy pomocą w doborze odpowiedniego systemu uzdatniania wody dla Twojego domu i mieszkania. Oczywiście w przypadku złożonych i niestandardowych problemów zalecamy uprzednie wykonanie badania wody w stacji epidemiologicznej (koszt podstawowego badania - zazwyczaj wystarczającego - to około 100pln), a dopiero z takimi informacjami zalecamy konkretne rozwiązanie. Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny problemów z wodą.

Poniżej znajdziesz kilka najczęściej spotykanych problemów jakości wody, które można rozwiązać z pomocą urządzeń Ecowater

 Problem - siarkowodór

 Siarkowodór: śmierdzi zgniłymi jajkami


obecność siarkowodoru jest spowodowana rozkładającymi się roślinami i ropą naftową pod powierzchnią ziemi. Woda zawierająca siarkowodór może zmienić wygląd i smak napojów oraz gotowanych potraw. Taka woda negatywnie wpływa na armaturę instalacyjną, szczególnie wykonaną z żelaza, stali, miedzi oraz różnych elementów z mosiądzu. Może powodować matowienie srebra, oraz odbarwiać różne elementy wyposażenia łazienkowego. Powoduje korozję pralek, a szczególnie tych elementów, które są wystawione na działanie takiej wody. Największym jednak problemem jest zupełnie nieakceptowalny zapach wody, który zupełnie ją dyskwalifikuje z użytku.

 Woda chlorowana

 Chlor: smak i zapach wody z basenu, drażniący dla skóry

 Chlor jest powszechnie używany do utrzymania czystości i dezynfekcji basenów. Jest także używany w typowych środkach dezynfekcyjnych gospodarstwa domowego, takich jak wybielacz. Często gminy używają chloru w dezynfekcji wody publicznej do redukcji ilości bakterii w wodzie pitnej i dla zabicia innych potencjalnie szkodliwych substancji. Chlor, nawet przy akceptowalnej ilości w wodzie, może przyczynić się do suchości oczu, podrażnień skóry i może utrudniać gojenie ran, wyprysków.

 Zażelaziona woda

 Żelazo i mangan: metaliczny posmak wody, brunatne zacieki

Zażelaziona woda jest wynikiem przepływania wody przez złoża skał bogatych w żelazo, również poprzez bezpośrednie wypłukiwanie zanieczyszczeń znajdujących się w rurociągach. Ponieważ żelazo stanowi 5% składu skorupy ziemskiej, więc prawie w każdej wodzie znajdziemy choćby niewielką jego ilość. Woda zażelaziona brudzi armaturę, szczególnie elementy ceramiczne, powodując trwałe odbarwianie, a także przyspieszając zużycie elementów ciernych, ceramicznych takich jak różnego rodzaju zawory. Powoduje również gwałtowne zmniejszanie przekroju rur, poprzez stopniowe, ale skuteczne ich zatykanie, powodując zmniejszone ciśnienie w kranach.

 Bardzo twarda woda

 Kamień - twarda woda: biały osad gromadzący się na armaturze

Twarda woda pojawia się kiedy przepływa ona przez skały, wypłukując wapienie, związki magnezu. Twarda woda jest łatwa do wykrycia: to osady odkładające się na kabinie prysznicowej, bateriach kuchennych, kranach w łazience. Twarda woda zatem jest uciążliwa. Jednocześnie taka woda negatywnie wpływa na nasze nerki, przyczyniając się do tworzenia kamieni, oraz zmniejszając przepustowość naczyń krwionośnych. Podobne oddziaływanie ma na urządzenia grzewcze, zatykając wężownice w kotłach oraz bojlerach, odkładając się na grzałkach w czajnikach, pralkach. Obniża jednocześnie wartość smakową napojów i potraw.

 Woda kwasowa

 Kwaśna woda: powoduje korodowanie stali, miedzi


Gdy woda przechodzi przez twarde skały, takie jak granit lub marmur, powstaje kwaśna woda. Z natury, woda chce rozpuścić materiał skalny. Kiedy dochodzi do kontaktu z materiałami nierozpuszczalnymi, takich jak skały bardzo twarde, wtedy do domu dociera "głodna" woda i gotowa do zżerania wszystkiego z czym będzie miała kontakt. Woda kwaśna jest niewykrywalna poprzez wygląd, zapach lub smak. Może jednak spowodować niebiesko-zielone plamy na urządzeniach sanitarnych i niszczyć chromowane krany, armaturę i rury.

 Mętna woda

 Mętna woda: zmętniona/mleczna woda z osadami

Zmętnienie to po prostu brud lub inne zanieczyszczenia stałe w wodzie, co nadaje mu delikatnie mleczny, mglisty wygląd. Jest to często spowodowane spływem piasku i brudu do studni, lub spływu materii do wody. To sprawia, że woda nie tylko wygląda nieprzyjemne, ale może też zablokować małe otwory w zaworach kranów a także powodować zużywanie się zaworów, gniazd i uszczelek.

 Bakterie w wodzie, glony

 Glony/Bakterie: woda z zapachem pleśni

Ze względu na różne rodzaje materii organicznej, smak wody może być dziwny, podejrzany. Objawem bakterii w wodzie jest gromadzenie się śluzu w zbiorniku toalety. Bakterie w wodzie mogą przybierać różne formy, aby dokładnie stwierdzić zagrożenie, należy przeprowadzić badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Takie działanie jest wręcz niezbędne, kiedy korzystamy z własnego ujęcia wody, typu studnia lub odwiert.

 Azotany - problem z wodą

 Azotany: niewykrywalne przez smak i zapach

azotany to naturalne lub chemiczne związki chemiczne wykorzystywane i przetwarzane przez rośliny. Powszechnie stosowane przez rolników. Po deszczu, obfitych opadach woda przesiąka przez glebę i razem z rozpuszczonymi w niej azotanami, przenika do wód gruntowych. Dla właścicieli domów zasilanych wodą ze studni, szczególnie ważne jest okresowe badanie stopnia zanieczyszczenia azotanami, które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Czy zauważyłeś jeden lub więcej z powyższych problemów w swoim domu?
Może jeszcze nie widzisz problemu z wodą jakiej używasz, mimo wszystko
zachęcamy Cię do wykonania badań wody na podstawowe parametry, takie jak:
twardość, azotany, żelazo, mangan, bakterie. Możesz je wykonać w najbliższej stacji
SANEPIDu, oczywiście takie badania nie są bezpłatne, jednak to stosunkowo nieduże koszty
(około 100pln). Następnie z takimi badaniami możesz się zwrócić do nas o pomoc
w doborze odpowiedniego urządzenia, lub zestawu który wyeliminuje problem.

Serdecznie zapraszamy - Global Water - filtry do wody, ul. Daleka 7, 41-250 Czeladź
tel./fax: 32 360 25 43, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Problem osadów z postaci kamienia i rdzy

Co to jest wapienny osad lub potocznie kamień?

Kamień to nic innego jak osady utworzone przez związki wapnia oraz magnezu. Krystalizują one na powierzchniach instalacji wodnych, w różnych urządzeniach doprowadzając do stopniowego zmniejszania ich przekrojów.

Powszechnie mówi się o zjawisku "twardej wody", im większe jest stężenie wapnia, tym woda jest twardsza, powodując jednocześnie większe spustoszenia i problemy z urządzeniami pracującymi na takiej wodzie.

Jaka jest mechanika powstawania wapiennego osadu, czyli "kamienia"?

Osady kamienne powstają w czasie kontaktu ścianek rur z twardą wodą. Wapń w zanieczyszczonej wodzie, zaczyna proces krystalizacji, tworząc kleistą strukturę. Rosnące kryształy przylegają zarówno do siebie, ale także jednocześnie do ścian rur, czy innych powierzchni. Osad wapienny, który z tego powstaje niszczy, co się da.

Wszelkie zmiany kierunku płynięcia wody przy załamaniach czy skrzyżowaniach rur sprawiają, że zmienia się ciśnienie. To z kolei powoduje, że ilość kryształków wapnia się zwiększa i kamienia ciągle przybywa. 

Najwięcej kamienia jest jednak tam, gdzie jest ciepło. Grzałki wodne, grzejniki i inne ciepłe elementy to miejsca, gdzie kamień powstaje najczęściej i w największych ilościach.

Jakie są konsekwencje pojawienia się kamienia?

Powszechnie wiadomo, że obecność kamienia niszczy różne maszyny i urządzenia. Jest to przecież obca substancja, która powoduje niepożądaną blokadę. Dlatego jej obecność przynosi negatywne konsekwencje.

Oprócz samego niszczenia urządzeń, chropowata powierzchnia kamienia to świetne miejsce dla zagnieżdżania się różnych niechcianych bakterii i mikroorganizmów. Mogą się one tam ukrywać przez różnymi zagrożeniami i bezpiecznie rozwijać.

Co jeszcze wywołuje kamień, rdzę? Najczęściej wydaje nam się, że osad wapienny ma po prostu biały kolor, bo przecież w jego skład wchodzą magnez i wapień. Prawdą jest jednak, że osady mają bardzo często kolor czerwony. Barwa ta pojawia się, gdy wraz z osadzaniem się na jakiejś powierzchni kamienia, osadzają się tam cząsteczki żelaza. Tak powstała rdza bardzo mocno przylega do rury, co niesie za sobą kolejne zagrożenia. Może pojawić się tam korozja głęboko wżerająca się w rurę.

Co kamień i rdza oznaczają w codziennym użytkowaniu?

Kamień i pojawiająca się z nim rdza blokują całą instalację, przez którą przepływa woda. Zaczyna więc ona działać coraz bardziej wadliwie i ze zmniejszoną wydajnością. Woda płynie z mniejszym ciśnieniem, bo średnica rur zmniejsza się. Instalację trzeba coraz częściej naprawiać lub nawet w całości wymieniać, co oczywiście generuje niechciane koszty. Gorąca woda płynąca przez rury traci pewną ilość swej energii, co również zwiększa wydatki. Samo czyszczenie powierzchni, na których osadza się kamień jest dość pracochłonne i trudne. Wymaga też używania silnych detergentów. Powierzchnie wokół urządzeń sanitarnych matowieją, przez co tracą na wyglądzie i estetyce. A co chyba najgorsze rozwijające się w wyniku kamienia bakterie są przenoszone przez rury również do pitnej wody.

Technicznie na temat twardości wody

Twardość wody ma bardzo silny wpływ na jej napięcie powierzchniowe. Czym większe napięcie powierzchniowe wody, tym trudniej zwilża ona wszelkie powierzchnie, w efekcie trudniej z użyciem tej wody prać i zmywać naczynia. Dodatek detergentów powoduje zmniejszenie twardości wody - im woda jest twardsza tym więcej trzeba ich dodawać, aby uzyskać skuteczny efekt mycia.

Twardość wody dzieli się na:

 • nietrwałą, zwaną też węglanową, która jest generowana przez sole kwasu węglowego;
 • trwałą - generowaną przez sole innych kwasów, głównie chlorki, ale także siarczany, azotany i inne.

Nazwa "nietrwała" wynika z faktu, że węglany są nietrwałe i można się ich pozbyć przez przegotowanie wody, natomiast chlorki, siarczany i azotany są trwałe i pozostają również po przegotowaniu wody.

Duża "nietrwała" twardość wody często stanowi poważny techniczny problem, ponieważ w trakcie wielu procesów technologicznych związanych z podgrzewaniem wody, następuje wówczas osadzanie się tzw. kamienia kotłowego.

Twardość wody najczęściej wyraża się w stopniach niemieckich (dH), lub mg CaCO3:

10n (jeden stopień niemiecki) = 17,9 mg CaCO3/dm3

Typowa twardość wody kranowej wynosi ok. 10on. Woda poniżej 3on jest uważana za miękką. Dopuszczalna twardość wg polskiej normy, dla wody spożywczej, to 500mg CaCO3/dm3

Twardości wody dzieli się następująco:

 • bardzo miękka <75 mg CaCO3/dm3
 • miękka 75-150 mg CaCO3/dm3
 • średnio twarda 150-300 mg CaCO3/dm3
 • twarda 300-500 mg CaCO3/dm3
 • bardzo twarda >500 mg CaCO3/dm3

Zobaczmy teraz korzyści w liczbach

Przeanalizujemy cztery aspekty oszczędzania, jakie możemy uzyskać, instalując zmiękczacz do wody marki Ecowater:

 1. Redukcja środków piorących, czyszczących i myjących
 2. Eliminowanie strat energii cieplnej
 3. Ochrona i przedłużenie żywotności urządzeń grzewczych i AGD
 4. Ochrona zdrowia

Oszczędności w środkach chemicznych

Oszczędność na energii cieplnejOchrona urządzeń - korzyści posiadania zmiękczaczaPodsumowanie korzyści posiadania zmiękczacza

Koszty eksploatacji zmiękczacza

* Koszty zależne od posiadanego modelu, obliczenia wykonane dla największego zmiękczacza

Koszty eksploatowania zmiękczacza do wody

COPYRIGHT © 2013 Global Water Sp. z o.o./ tel. 32 360 25 43 / e-mail: sklep@osmoza.pl